Ndërlidhjet

SHBA: McCain kërkon ripërtritjen e ndalesës së importit nga Rusia


Senatori John McCain

Senatori amerikan, John McCain, kryesues i Komitetit të shërbimeve të armatosura të Senatit të Shteteve të Bashkuara, ka shprehur përkushtim për ripërtitjen e ndalesës së përdorimit të motorëve të prodhuar në Rusi nga ushtria amerikane.

Zoti McCain mbrëmë tha se do ta paraqes një legjislacion me të cilin do të sulmohet lehtësimi i ndalesës që ishte imponuar pas aneksimit të Krimesë së Ukrainës nga ana e Rusisë, në vitin 2014.

Shtetet e Bashkuara duhet “të sigurojnë se ne e përfundojmë varshmërinë tonë nga motorët raketorë rusë dhe të ndalet subvencionimi për presidentin , Vladimir Putin, dhe për bandën e korruptuar të miqve të tij”, tha McCain.

Zyrtarë të Pentagonit dhe të Forcës ajrore mbrëmë e kanë mbrojtur përdorimin e motorëve rusë në një dëgjim në Komitetin e shërbimeve të armatosura të Senatit amerikan, dhe kanë kërkuar nga paneli që të lejohet vazhdimi i përdorimit derisa të gjendet ndonjë alternativë.

Ata thanë se po lëvizin me planet për t’i financuar projektet publiko-private për shërbime të lansimit në vitin 2017.

XS
SM
MD
LG