Ndërlidhjet

Disneyland Paris: Arrestohet një person me armë dhe Kuran


Disneyland Paris, 28 janar 2016.

Policia franceze ka arrestuar një person që ka mbajtur dy armë, në hyrje të një hoteli në Disneyland të Parisit.

Personi, i moshës 28-vjeçare dhe jo i njohur për shërbimet e sigurisë, ka pasur edhe një kopje të Kuranit dhe një kuti me municion, ka thënë policia.

Çanta e tij thuhet se ka ndezur detektorët e metalit, derisa ka hyrë në hotelin Nju Jork në parkun Disneyland.

Franca mbetet në gjendje të jashtëzakonshme, pas sulmeve terroriste në Paris, në nëntor të vitit të kaluar.

I ashtuquajturi Shtet Islamik ka thënë se ka kryer sulmet e koordinuara, në të cilat kanë mbetur të vrarë 130 veta.

E dashura e personit të armatosur është arrestuar po ashtu, por ajo ka qenë e paarmatosur.

Disneyland Paris është në mesin e destinacioneve më të popullarizuara turistike në Evropë.

Rreth 10 milionë njerëz e kanë vizituar atë në vitin 2014.

Nuk ka pasur ende ndonjë koment zyrtar nga Disneyland-i, por parku mbetet i hapur.

XS
SM
MD
LG