Ndërlidhjet

Lajm i jashtëzakonshëm

Pentagoni kërkon 3.4 miliardë $ për të luftuar “agresionin rus”


Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Ash Carter.

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Ash Carter, ka thënë se Pentagoni kërkon 3.4 miliardë dollarë për vitin 2017 për të luftuar “agresionin rus”.

Shuma paraqet një rritje të katërfishtë nga viti fiskal 2016.

“Jemi duke përforcuar qëndrimin tonë në Evropë, duke mbështetur aleatët tanë në NATO, përballë agresionit rus”, ka thënë Carter në Uashington.

Ai ka shtuar se fondet do të ndihmojnë rritjen e pranisë amerikane në vendet e Evropës lindore po ashtu.

Uashingtoni dhe aleatët e tij në Evropë dhe gjetkë kanë goditur Rusinë me disa sanksione, për shkak të aneksimit që i ka bërë Moska Krimesë së Ukrainës në vitin 2014 dhe mbështetjes së saj për separatistët pro-rusë në lindje të Ukrainës.

Rritja e fondeve për të luftuar Rusinë është pjesë e buxhetit të mbrojtjes, në vlerë prej 582.7 miliardë dollarësh, që Carter ka thënë se Pengatoni do ta kërkojë për vitin 2017.

Carter ka thënë se me këtë shumë do të luftohen pesë sfida të mëdha me të cilat përballet ushtria amerikane: Rusia, Kina, Koreja e Veriut, Irani dhe grupi militant Shteti Islamik.

XS
SM
MD
LG