Ndërlidhjet

Erdogan: SHBA të zgjedhin ndërmjet Turqisë dhe kurdëve


Recep Tayyip Erdogan

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka shprehur zemërim lidhur me vizitën e një diplomati amerikan në një qytet në pjesën veriore të Sirisë, që është nën kontrollin e forcave kurde.

Në komentet e publikuara sot, zoti Erdogan tha se Uashingtoni duhet të zgjedhë për partner ndërmjet Turqisë dhe Partisë së Unionit Demokratik të kurdëve.

Zoti Erdogan e ka shtruar pyetjen se “si mund t’ju besojmë juve” dhe “a jam unë partner i juaji apo janë terroristët në Kobani”.

Këto komente u bënë pasi diplomati i lartë i Shteteve të Bashkuara, Brett McGurk, është takuar me pjesëtarët e Partisë së Unionit Demokratik të kurdëve, javën e kaluar.

Krahu ushtarak i kësaj partie, që ndihmohet nga koalicioni i udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara në luftën kundër grupit militant, Shteti Islamik, në Siri dhe Irak, i ka larguar militantët e Shtetit Islamik nga Kobani, para një viti.

Ankaraja e konsideorn Partinë e Unionit Demokratik të kurdëve se është e ndërlidhur me Partinë Punëtore të Kurdistanit, e cila është jashtëligjore në Turqi.

XS
SM
MD
LG