Ndërlidhjet

Afganistan: Janë vrarë tre punonjës gjatë vaksinimit për poliomielit


Pamje gjatë vaksinimit në Afganistan me mbrojtje të ushtarit

Zyrtarë të Afganistanit thonë se tre punonjës të përfshirë në vaksinimin e fëmijëve afganë kundër poliomielitit, janë vrarë në provincën lindore, Kunar.

Zëdhënësi i qeverisë lokale, Abdul Ghani Musamin, tha sot se trupat e pajetë të punonjësve shëndetësorë ishin gjetur mbrëmë vonë në rethin Ghaziabad, pothuajse dy javë pasi ata ishin zhdukur.

“Një punonjës i vaksinimit dhe një mbikëqyrës lokal shëndetësor ishin rrëmbyer së bashku me shoferin e tyre para 12 ditësh”, tha ky zëdhënës.

Punëtorët e vaksinimit rregullisht janë në cak të sulmeve në Afganistan dhe Pakistan, në territoret që janë jashtë kontrollit të qeverive.

XS
SM
MD
LG