Ndërlidhjet

Disa policë të vrarë nga një sulm vetvrasës në Damask


Ilustrim

Autoritetet siriane thonë se disa njerëz janë vrarë nga një sulm vetvrasës që ka ngjarë në një lokacion të punonjësve të policisë në kryeqytetin Damask.

Ministria e Brendshme ka njoftuar se sulmi ka ngjarë të martën në Masaken Barzeh, një lagje në verilindje, ku janë të vendosura disa ndërtesa kryesore qeveritare.

Vëzhguesi Sirian për të Drejtat e Njeriut me bazë në Londër ka njoftuar se tetë oficerë janë vrarë dhe njëzet të tjerë janë plagosur, pas shpërthimit të automjetit të tyre në parkingun e stacionit policor.

Grupi militant Shteti Islamik, ka njoftuar se sulmi është kryer nga një anëtar i grupit.

Muajin e kaluar, Shteti Islamik e ka marrë përgjegjësinë për disa sulme me bomba afër xhamisë Sayyida Zejnebja, në periferi të Damaskut, ku janë vrarë më shumë se 70 persona.

XS
SM
MD
LG