Ndërlidhjet

NATO: Ministrat e miratuan forcën e re për krahun lindor


Ministrat e mbrojtjes sot në selinë e NATO-s në Bruksel

Ministrat e mbrojtjes së vendeve anëtare të NATO-s i kanë miratuar planet për shtimimin e pranisë së aleancës në krahun e vet lindor.

Duke folur sot në Bruksel, para takimit dyditësh të ministrave të vendeve anëtare të NATO-s, sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se ky shtim në Poloni dhe aleatët e tjerë afër Rusisë, “do të dërgoj sinjal të qartë”.

Mëtutje, ai ka theksuar se përbërja shumëkombëshe e forcës së re do ta bëjë të qartë se “një sulm kundër një aleati do të jetë sulm kundër gjithë aleancës” dhe ka shtuar se njësitet e reja do të ndërrohet në mënyrë rotative në dhe jashtë shteteve anëtare të Evropës Lindore, por nuk do të vendosen atje.

NATO-ja i ka shqyrtuar edhe masat e tjera përfshirë vendosjen e pajisjeve ushtarake dhe ndërtimin e insfrasturkturës së re.

Nuk është e qatë se çka është vendosur lidhur me këto çështje.

Vendosje e kësaj force të re është pjesë e planit të përpiluar nga NATO-ja në përgjigje të krizës në Ukrainë dhe aneksimit të Krimesë së Ukrainës nga ana e Rusisë në vitin 2014.

XS
SM
MD
LG