Ndërlidhjet

Francë: Ministër i jashtëm u emërua Ayrault


Jean-Marc Ayrault Derisa ishte kryeministër i Francës

Presidenti i Francës, Francosi Hollande, e ka emëruar ish-kryeministrin, Jean-Marc Ayrault, për ministër të jashtëm, pasi ky post mbeti i zbrazët me largimin e ministrit të deritashëm, Laurent Fabius, i cili është zgjedhur shef i Këshillit Kushtetues të Francës.

Ky zëvendësim u bë në kuadër të ndryshimeve në qeveri nga ana e presidentit, Francois Hollande.

Postet e tjera kryesore qeveritare kanë mbetur të pandryshuara, përfshirë ministrin e mbrojtjes, Jean-Yves Le Drian, atë të financave, Michel Sapin, dhe minsitrin e ekonomisë, Emmanuel Macron.

Ministri i ri i jashtëm, Jean-Marc Ayrault, 66 vjeçar, ishte kryeminsitër i Francës në periudhën 2012 – 2014.

XS
SM
MD
LG