Ndërlidhjet

Australia kap drogë në vlerë 900 milionë $


Ilustrim

Policia në Australi thotë se e ka realizuar një nga konfiskimet më të mëdha të sasisë së drogës së paligjshme në historinë e vendit.

Zyrtarët kanë njoftuar sot, se një sasi e drogës të llojit metamfetaminë në vlerë prej 900 milionë dollarë, është kapur si rezultat i operacionit policor të filluar qysh në muajin dhjetor të vitit 2015.

Droga është gjetur në një anije që po hynte në Sidnej nga Hong Kongu dhe e njëjta ishte fshehur brenda produkteve që po bartësishin me anije.

Katër shtetas të Hong Kongut dhe një shtetas i Kinës janë arrestuar gjatë operacionit të përbashkët me policinë kineze.

Metamfetamina është çështje shumë problematike në Australi. Që nga viti 2007, numri i përdoruesve është dyfishuar në rreth 200 mijë persona.

XS
SM
MD
LG