Ndërlidhjet

SHBA-të kërkojnë rol më aktiv të NATO-s në Siri dhe Irak


Ash Carter

Shtetet e Bashkuara janë duke bërë presion mbi NATO-n për të marrë përsipër një rol më aktiv në luftën kundër militantëve të Shtetit Islamik në Siri dhe Irak.

Të 28 vendet anëtare të Aleancës Veratlantike janë pjesë e koalicionit global kundër IS-it, i cili numëron 66 vende pjesëmarrëse.

“Do të ishte me vlerë të shqyrtohet se si NATO-ja, si NATO, mund të bëjë një kontribut domethënës, dukeshfrytëzuar aftësitë unike që i ka”, ka thënë sekretari amerikan i mbrojtjes, Ash Carter, pas një takimi me aleatët në selinë e NATO-s në Bruksel , njofton agjencia e lajmeve Reuters.

XS
SM
MD
LG