Ndërlidhjet

Kuvendi i Kosovës vazhdon seancën plenare


Kuvendi i Kosovës

Kuvendi i Kosovës pritet të vazhdojë sot seancën plenare me 9 pikat e mbetura për diskutim dhe miratim nga e premtja e kaluar. E veçanta e kësaj seance mbetet çështja e suspendimit të numrit më të madh të deputetëve nga partitë opozitare.

Vendimi për suspendim është marrë të premten nga kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, për shkak të hedhjes së gazit lotsjellës dhe sjelljeve tjera të opozitarëve.

Meqë bëhet fjalë për vazhdimin e seancës, masa e njëjtë sipas praktikës, zbatohet deri në përfundimin e seancës, pavarësisht sa ditë vazhdon ajo.

Megjithatë në deklarimet e tyre për media, deputetët e suspenduar kanë paralajmëruar se do të provojnë që edhe sot të jenë në sallën e Kuvendit.

Seanca e kaluar e Kuvendit të Kosovës, e cila u mbajt me 19 shkurt, ishte ndërprerë tri herë për shkak të hedhjes së gazit lotsjellës nga deputetët opozitarë.

Në seancën e kaluar, nga opozita ka qenë i pranishëm vetëm një deputet, Ilir Deda, nga Lëvizja Vetëvendosje.

XS
SM
MD
LG