Ndërlidhjet

Rekord nominimesh për Çmimin Nobel për Paqe


Pjesa e përparme e medaljes Nobel.

Një rekord për 376 nominimesh janë paraqitur për Çmimin Nobel për Paqe 2016.

Komiteti Norvegjez i Nobelit ka thënë të martën se 228 individë dhe 148 organizata janë në mesin e pretendentëve për çmimin prestigjioz.

Komiteti zakonisht pranon mbi 200 nominime për çmimin, përfshirë ato nga qeveritë, ligjvënësit, profesorët universitarë dhe laureatët e mëparshëm të çmimit për paqe.

Rekordi i mëparshëm prej 278 kandidatësh ka qenë në vitin 2014.

Komiteti i mban të fshehtë kandidatët, por ata që i paraqesin kandidaturat nganjëherë i zbulojnë sugjerimet e tyre për publikun.

Një viktimë e përdhunimit nga grupi militant Shteti Islamik, Papa Françesku dhe ekipi i grave afgane të çiklizmit janë në mesin e kandidatëve të njohur për Çmimin Nobel për Paqe 2016.

XS
SM
MD
LG