Ndërlidhjet

Kryeministri turk këtë javë viziton Iranin


Kryeministri i Shqipërisë, Minister Ahmet Davutoglu speaks during a joint news conference with German Chancellor in Ankara, February 8, 2016

Kryeministri i Turqisë, Ahmet Davutoglu do të udhëtojë për në Iran këtë javë, në një vizite zyrtare, ka njoftuar zyra e tij.

Kjo vizitë mund t’u ofrojë fqinjëve mundësinë për të diskutuar pikëpamjet e tyre të ndryshme rreth luftës në Siri.

Teheran, bashkë me Rusinë, e përkrahin presidentin sirian, Bashar al-Assad, përderisa Turqia është në mesin e kritikëve të zëshëm dhe e përkrahë opozitën sunite.

Turqia është gjithashtu e afërt me Arabinë Saudite, e cila i ka ndërprerë lidhjet e saj diplomatike me Iranin.

Pavarësisht dallimeve të mëdha, Turqia dhe Irani kanë vazhduar t’i mbajnë lidhjet e tyre diplomatike.

XS
SM
MD
LG