Ndërlidhjet

Rusia: Janë nënshkruar 40 marrëveshje për armëpushimin në Siri


Ilustrim

Ministri rus i Mbrojtjes ka thënë sot se gjithsej 40 marrëveshje janë nënshkruar për armëpushimin në Siri dhe se bisedimet me grupet tjera ende po vazhdojnë, njoftojnë agjencitë ruse të lajmeve.

“Me ndërmjetësimin e Federatës Ruse, negociatat po vazhdojnë me liderët e 11 grupeve të tjera të armatosura”, e ka cituar agjencia e lajmeve RIA, ministrin rus të Mbrojtjes.

Marrëveshja për armëpushim në Siri nuk përfshinë territoret nën kontrollin e grupit ekstremist, Shteti Islamik dhe Fronti al-Nusra, i ndërlidhur me al-Kaidën.

Këto dy grupe, së bashku, e kanë nën kontroll gati gjysmën e territorit të Sirisë.

XS
SM
MD
LG