Ndërlidhjet

Ukrainë: Protestuesit e sulmuan Ambasadën e Rusisë


Pamje e aktivistëve që kanë protestuar para Ambasadës së Rusisë në Kiev të Ukrainës

Qindra protestues janë mbledhur dje afër Ambasadës së Rusisë në kryeqytetin Kiev për të kërkuar lirimin e pilotes urkainase, Nadia Savchenko.

Protestuesit kanë hedhur vezë dhe gurë ndaj ndërtesës, duke i thyer disa dritare, shkatërruar disa makina dhe e kanë djegur flamurin rus.

Oficerët policorë në vendin e ngjarjes nuk kanë intervenuar.

Një zëdhënës i ambasadës tha se ndërtesa ishte “sulmuar” gjatë natës dhe se njerëz me shkopinj të bejzbollit i kanë dëmtuar veturat e ambasadës dhe kanë hedhur bomba tymi në territorin e ambasadës.

Pitotja ukrainase, Nadia Savchenko, ishte arrestuar në Ukrainë në korrik të vitit 2014, dhe ishte dërguar në Rusi kundër vullnetit të saj për proces gjyqësor lidhur me vrasjen e dy gazetarëve rusë që raportonin për luftimet në pjesën lindore të Ukrainës.

XS
SM
MD
LG