Ndërlidhjet

Në Shën Petërsburg kërkohet lirimi i Savchenkos


Ilustrim

Aktivistët rusë në qytetin e Shën Petërsburgut kanë mbajtur sot një protestë, përmes së cilës kanë bërë thirrje për lirimin e pilotes ukrainase, Nadia Savchenko.

Rreth 10 aktivistë kanë bartur parulla me mbishkrime:“Shpëtojeni Nadezhdan!”.

Nadezhda është varianti rus i emrit të Savchenkos, që do të thotë “shpresë”.

Aktivistët i kanë thënë Radios Evropa e Lirë se fjalia kishte dy kuptime;thirrjen për lirimin e Savchenkos dhe ruajtjen e shpresës në Rusi, lidhur me të ardhmen e vendit.

XS
SM
MD
LG