Ndërlidhjet

Kryeministri kanadez nis vizitën shtetërore në SHBA


Trudeau dhe Obama - foto arkivi

Kryeministri liberal i Kanadasë, Justin Trudeau, ka arritur në Uashington për vizitën e parë shtetërore nga një lider kanadez, në afro 20 vjet.

Ai është pritur në Shtëpinë e Bardhë nga presidenti Barack Obama.

Çështjet e tregtisë dhe të mjedisit pritet të jenë në krye të agjendës.

Obama ka ftuar Trudeaun shumë shpejt pas zgjedhjes së tij në tetor të vitit 2015.

Marrëdhëniet midis SHBA-së dhe Kanadasë kanë nisur të pëmirësohen pas tensioneve me paraardhësin konservator të Trudeaus, Steven Harper.

XS
SM
MD
LG