Ndërlidhjet

Irani thotë se “nuk e ka shkelur rezolutën e Këshillit të Sigurimit”


Ilustrim

Irani thotë se testet raketore, të ndërmarra këtë javë nga Garda Revolucionare e Iranit, nuk e kanë shkelur rezolutën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, apo marrëveshjen bërthamore me fuqitë botërore.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Iranit, Hossein Jaberi Ansari tha se raketat ishin “instrumente të mbrojtjes dhe ato ishin thjesht për mbrojtje të ligjshme.”

Garda Revolucionare e Iranit lëshoi disa raketa balistike më 8 dhe 9 mars, njoftoi mediumi shtetëror.

Ansari tha se këto teste “nuk e kanë shkelur rezolutën e Këshillit të Sigurimit” dhe theksoi se Irani do të vazhdojë me programin e vet raketor. Ai gjithashtu shtoi se Irani do të mbetet i përkushtuar ndaj obligimeve të veta ndërkombëtare.

XS
SM
MD
LG