Ndërlidhjet

Putin urdhëron tërhjeqjen e “pjesës kryesore” të forcave nga Siria


Vladimir Putin (djathtas) dhe Sergei Shoigu

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, i ka udhëzuar forcat e armatosur të Rusisë që ta fillojnë tërheqjen nga Siria.

Putin i ka thënë sot ministrit të mbrojtjes së Rusisë, Sergei Shoigu, se forcat ushtarake ruse në masë të madhe i kanë arritur qëllimet e tyre në Siri.

“Prandaj unë e urdhëroj ministrin e mbrojtjes, që nga nesër, ta filloj tërheqjen e pjesës kryesore të kontigjentit tonë ushtarak”, nga Siria, tha Putin.

Ai mëtutje, ka shprehur shpresë se tërheqja e forcave ruse do të jetë stimulim për zgjidhje politike të konfliktit në Siri.

Para më se pesë muajsh, presidenti Putin, ka urdhëruar lansimin e operacionit ushtarak në Siri, që e ka forcuar aleatin e tij, presidentin e Sirisë, Bashar al-Assad.

Zëdhënësi i presidencës së Rusisë, Dmitry Peskov, tha se Assad është pajtuar me Putinin për tërheqje, e cila është shpallur në ditën e bisedimeve për paqe në Siri në Gjenevë të Zvicrës, të sponzorizuara nga Kombet e Bashkuara, ndërmjet palëve në luftë.

XS
SM
MD
LG