Ndërlidhjet

Trump dhe Clinton fitojnë shtetet kyçe


Trump dhe Clinton

Gara për nominimin e Partisë Republikane për president të Shteteve të Bashkuara vazhdon, pasi Donald Trump ka shënuar fitore vendimtare në shtetin e Floridës, por ka humbur kundrejt John Kasichit në Ohajo.

Favoritja demokrate, Hillary Clinton, ka zgjeruar avantazhin e saj me fitoret në Florida, Ohajo, Illinois dhe Karolinën e Veriut.

Marco Rubio, ndërkohë, ka dalë nga gara republikane pasi ka humbur në shtetin e tij, Florida, kundrejt Trumpit.

Ky i fundit ka fituar po ashtu në Illinois dhe Karolinën e Veriut.

Megjithatë, fitoret e tij shkaktojnë kokëdhimbje për Partinë Republikane, pasi shumë anëtarë të saj janë të shqetësuar me politikat dhe retorikën e Trumpit.

Të martën, pesë shtete të mëdha kanë zgjedhur kandidatin e tyre të preferuar për zgjedhjet presidenciale të nëntorit në SHBA.

Fituesit në shtetin e Misurit nuk janë shpallur ende.

XS
SM
MD
LG