Ndërlidhjet

Irak: IS-i pretendon se e ka rrëzuar një aeroplan ushtarak


Pamje nga një foto e publikuar në Internet për të cilën thuhet se e paraqet rrëzimin e një aeorplani ushtarak të Irakut

Një aeroplan ushtarak iranian është rrëzuar dje afër qytetit Kirkuk në Irak.

Ushtria e ka fajësuar problemin teknik për këtë përplasje, por militantët e Shteti Islamik (IS) thanë se ata e kanë rrëzuar këtë aeroplan.

Burime ushtarake thanë se aeroplani ishte në mision “vëzhgues dhe luftaak” dhe se tre anëtarët e ekuipazhit konsiderohen të zhdukur.

Një video e IS-it e publikuar në rrjetin Twitter e tregon një aeroplan duke rënë në tokë dhe ka pretenduar se luftëtarët e vet e kanë rrëzuar aeroplanin, me ç’rast janë vrarë pesë anëtarë të ekuipazhit.

XS
SM
MD
LG