Ndërlidhjet

Koreja V. hedh raketë balistike në det


Ilustrim

Koreja e Veriut ka gjuajtur një raketë balistike në det, kanë bërë të ditur zyrtarë të Koresë së Jugut dhe të Shteteve të Bashkuara.

Sipas tyre, raketa ka fluturuar rreth 800 kilometra dhe ka rënë në det.

Koreja e Veriut nuk i ka komentuar këto raporte.

Javë më parë, presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, ka vendosur sanksione të reja kundër Phenjanit për shkak të një prove të paligjshme bërthamore dhe satelitore.

Koreja e Veriut ka kërcënuar se do të godasë me sulme bërthamore SHBA-në dhe Korenë e Jugut.

Ekspertët ndërkombëtarë, megjithatë, dyshojnë se shteti i izoluar komunist ka aftësi të tilla.

XS
SM
MD
LG