Ndërlidhjet

Pritet vendimi gjyqësor për rastin Savchenko


Nadia Savchenko

Një gjykatë ruse pritet që sot ta shpallë vendimin në rastin kundër pilotes ukrainase, Nadia Savchenko, e cila është e akuzuar për involvim në vrasjen e dy gazetarëve rusë në pjesën lindore të Ukrainës.

Nadia Savchenko i ka hedhur poshtë akuzat.

Prokurorët rusë kanë kërkuar dënim me burg në kohëzgjatje prej 23 vitesh për Savchenkon.

Ky rast ka shkaktuar zemërim në Ukrainë dhe në vendet e tjera, meqë kritikët e akuzojnë Kremlinin për orkestrim të një procesi propagandues.

Nadia Savchenko ka mbajtur grevë urie në shenjë të protestës kundër mbajtjes së saj në burg.

XS
SM
MD
LG