Ndërlidhjet

Shteti Islamik shkatërron bazën amerikane në Irak


Ilustrim

Shtetet e Bashkuara kishin hapur së fundmi një kamp të marinës në veri të Irakut dhe ai veçse është djegur nga grupi i Shtetit Islamik.

Një marins amerikan ishte vrarë para dy ditësh gjatë një sulmi në atë bazë, të quajtur “Firebase Bell”, e para në Irak që nga tërheqja e forcave amerikane nga presidenti Barack Obama, para katër viteve.

Ekzistenca e bazës do të duhej të mbetej sekret derisa të vlerësohej si funksionale, tha ushtria amerikane, por Shteti Islamik e kishte kuptuar shpejtë se ajo ndodhej aty.

Pavarësisht një fillimi të qetë në dy javët e fundit, baza kishte tërhequr vëmendjen e milicisë shiite, e cila gjithashtu po e lufton Shtetin Islamik.

XS
SM
MD
LG