Ndërlidhjet

Në Uashington sot nis Samiti për Siguri Bërthamore


Presidenti amerikan, Barack Obama

Kërcënimi bërthamor që paraqet Korea e Veriut si dhe mundësitë që kanë ekstremistët e Shtetit Islamik për të pasur armë bërthamore, pritet të jenë temat kryesore të diskutimit në samitin për Siguri Bërthamore, që do të nisë sot në Uashington.

Ky është samiti i katërt i kësaj fushe, që kur presidenti amerikan, Barack Obama paraqiti mospërhapjen e armëve bërthamore si pjesë kyçe të agjendës së politikës së jashtme, në vitin 2009.

Më shumë se 50 liderë të shteteve dhe qeverive, si dhe përfaqësues të organizatave ndërkombëtare do të marrin pjesë në këtë samit.

Në këtë samit do të vërehet mungesa e Rusisë, pasi marrëdhëniet e saj me Perëndimin janë ftohur, kryesisht për shkak të çështjes së Ukrainës.

XS
SM
MD
LG