Ndërlidhjet

Ndërron jetë laureati i çmimit Nobel, Imre Kertesz


Imre Kertesz

Novelisti hungarez dhe i mbijetuari i Aushvicit, Imre Kertesz, fitues i çmimit Nobel për Letërsi në vitin 2002, ka ndërruar jetë në moshën 86 vjeçare.

Agjencia shtetërore e lajmeve MTI e ka cituar botuesin e tij të ketë thënë se Imre Kertesz ka ndërruar jetë sot, pas një sëmundjeje të gjatë.

Kertesz fitoi çmimin Nobel për portretizimet e kampeve naziste, të cilësura si “e vërteta përfundimtare” se sa poshtë mund të bien qeniet njerëzore.

XS
SM
MD
LG