Ndërlidhjet

SHBA rikonfirmon përkrahjen për sigurinë e Turqisë


Presidenti amerikan, Barack Obama, gjatë një takimi me presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan

Presidenti amerikan, Barack Obama ka rikonfirmuar përkushtimin e SHBA-ve për sigurinë e Turqisë, gjatë një takimi me presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan.

Shtëpia e Bardhë tha se të dy liderët kanë diskutuar gjithashtu për përpjekjet e të dyja vendeve në luftimin e grupit ekstremist, Shteti Islamik.

Shtëpia e Bardhë gjithashtu njoftoi se Obama i shprehu ngushëllime Erdoganit për personat e vrarë gjatë një sulmi në Diarbakir, gjatë ditës së djeshme.

Turqia njoftoi të enjten se shtatë zyrtarë policorë u vranë dhe më shumë se 20 të tjerë u plagosën, kur shpërtheu një bombë që kishte në shënjestër një veturë policie.

Në një deklaratë të lëshuar sot, zyra presidenciale e Turqisë tha se të dyja vendet diskutuan për një bashkëpunim reciprok në zgjidhjen e krizës së migrantëve, si dhe në luftimin e grupit eksremist, Shteti Islamik.

XS
SM
MD
LG