Ndërlidhjet

Turqia godet veriun e Sirisë, si kundërpërgjigje ndaj sulmeve me raketa


Kilis, shkurt 2016

Ushtria turke ka granatuar sot disa lokacione në veri të Sirisë, si kundërpërgjigje ndaj sulmeve të mëhershme që goditën qytetin e Kilisit sot gjatë ditës, njoftojnë zyrtarë të qeverisë.

Më herët, pesë raketa janë gjuajtur nga toka siriane në qytetin kufitar turk të Kilisit, duke lënë të paktën katër persona të lënduar, raporton agjencia shtetërore turke e lajmeve.

Raketat goditën këtë qytet dhe njëra prej tyre ka dëmtuar një shtëpi, raporton agjencia e lajmeve Anadolu.

Disa ambulanta janë dërguar në atë rajon dhe disa njerëz të lënduar janë shtruar në spital, njofton agjencia.

Ky incident ndodhi vetëm katër ditë pasi dy raketa ranë në afërsi të një parku në Kilis, dhe lënduan dy njerëz, duke detyruar autoritetet që t’i evakuojnë dy shkolla në atë zonë.

Nuk dihet se kush e ka bërë gjuajten e raketave, por disa zona në afërsi të kufirit Turqi-Siri kontrollohen nga grupi i Shtetit Islamik, nga milicia siriano-kurde dhe nga rebelët kundër-qeveritarë në Siri.

XS
SM
MD
LG