Ndërlidhjet

Erdogan dorëzon ankesë kundër një komediani gjerman


Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan

Prokurorët në Gjermani thonë se presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka dorëzuar një ankesë kundër një komediani, i cili ka recituar një poemë satirike për të, në një televizion kombëtar në Gjermani.

Prokurorët publik në qytetin perëndimor Mainz thanë përmes një deklarate se Erdogan ka dorëzuar një ankesë kundër komedianit Jan Boehmermann, i cili gjatë transmetimit e ka portretizuar presidentin turk si “idiot profesionist’ dhe ka sugjeruar se ai kishte kryer akte seksuale me kafshë.

Transmetimi i 31 marsit në televizionin publik gjerman ZDF ka ndezur një zënkë diplomatike ndërmjet Berlinit dhe Ankarasë.

Më herët, qeveria turke e ka quajtur poemën të papranueshme dhe tha se komediani duhet të dënohet për ofendim të një kryetari të shtetit.

Prokurorët në Mainz thanë se kanë nisur një hetim për komedianin dhe televizionin ZDF, nën dyshimet për ‘ofendim të organeve të shteteve dhe përfaqësuesve të huaj’, pas pranimit të më shumë se 20 ankesave nga njerëz të ndryshëm.

XS
SM
MD
LG