Ndërlidhjet

Vetëvendosje i konsideron jokushtetuese zgjedhjet e Serbisë në Kosovë


Vetevendosje

Lëvizja Vetëvendosje e ka cilësuar si jo kushtetuese lejimin e mbajtjes së zgjedhjeve të Serbisë në territorin e Kosovës. Në një konferencë për media, deputeti i Vetëvendosjes, Glauk Konjufca ka deklaruar se lejimi i zgjedhjeve të Serbisë, më 24 prill, edhe në Kosovë, paraqet një dështim tjetër të qeverisë aktuale të Kosovës dhe kryeministrit, Isa Mustafa.

“Qeveria e Kosovës është pajtuar që zgjedhjet e Serbisë të mbahen brenda Kosovës dhe kjo qeveri nuk ka ndërmarrë asnjë masë që të ndalohen këto zgjedhje në Kosovë”, ka thënë Konjufca. Sipas tij, lejimi i këtyre zgjedhjeve paraqet shkelje të Kushtetutës së Kosovës.

“Këto zgjedhje do ti organizoj Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve të Serbisë. Kurse qeveria e Kosovës po mundohet që ato t’i paraqet si normale. Ata (qytetarët serb me dy shtetësi) kanë të drejtë të votojnë, por ky sistem shkon me rregulla të qarta përmes ambasadës”, ka thënë Konjufca.

XS
SM
MD
LG