Ndërlidhjet

Tërmeti përmbys shtëpi në jug të Japonisë


Kumamoto, Japoni, 14 prill 2016.

Një tërmet i fuqishëm ka goditur pjesën jugore të Japonisë, duke përmbysur disa shtëpi.

Tërmeti ka pasur fuqinë prej 6.4 shkallësh të Richterit, por pas tij nuk ka pasur alarm për cunami.

Agjencia Meteorologjike e Japonisë ka thënë se tërmeti ka goditur në lindje të qytetit Kumamoto, në ishullin Kyushu.

Centralet bërthamore Sendai dhe Genkau raportohet se janë duke operuar normalisht.

Nuk është raportuar ende për viktima, edhe pse Policia në Kumamoto ka thënë se mund të ketë njerëz të bllokuar nën rrënojat e shtëpive.

Japonia është një nga vendet me më së shumti tërmete në botë.

XS
SM
MD
LG