Ndërlidhjet

Turqia bllokun Sputnikun rus


Ilustrim

Autoritetet turke kanë bllokuar qasjen në ueb-faqen e agjencisë ruse të lajmeve, Sputnik.

Mahir Boztepe, kryeredaktor i Sputnikut në Turqi, ka shkruar në Twitter se përdoruesit turq nuk mund të hyjnë në asnjërën ueb-faqe të Sputnik-ut, që ekziston në 31 gjuhë.

Nuk ka ende asnjë koment zyrtar nga autoritetet e telekomit në Turqi.

Ky veprim mund të dëmtojë tutje marrëdhëniet midis Moskës dhe Ankarasë, të cilat edhe ashtu janë të tensionuara prejse Turqia ka rrëzuar një avion rus në nëntor të vitit të kaluar.

XS
SM
MD
LG