Ndërlidhjet

Irani prezanton pjesë të sistemit raketor S-300


Ilustrim

Irani ka prezantuar pjesë të sistemit raketor të mbrojtjes arjore S-300, të porositur në Rusi, gjatë paradës së përvitshme të Ditës Kombëtare të Ushtrisë, që po shënohet në Teheran.

Tubacionet dhe pajisjet e radarit të sistemit raketor S-300 u prezantuan sot gjatë paradës ushtarake, sipas fotografive që janë publikuar nga agjencia iraniane e lajmeve, ISNA.

Gjatë një adresimi në kuadër të ceremonisë, presidenti Hassan Rohani insistoi se fuqia ushtarake e Iranit është thjesht për qëllime të mbrojtjes.

Irani njoftoi me 11 prill se Rusia ka sjellë pjesët e para të dërgesës për sistemin raketor S-300, të porositur nga Teherani.

XS
SM
MD
LG