Ndërlidhjet

Mbretëresha Elizabeth feston ditëlindjen


Pulla për ditëlindjen e 90-të të Mbretëreshës Elizabeth.

Mbretëresha e Britanisë, Elizabeth II, mbush sot 90 vjet.

Pallati Mbretëror ka publikuar një fotografi të Mbretëreshës të rrethuar me stërnipër dhe stërmbesa.

Elizabeth ka sunduar Britaninë për afro 65 vjet, duke u bërë mbretëresha me kohën më të gjatë në fron.

“Mbretëresha ka qenë e palëkundur dhe një gur i forcës për kombin tonë”, ka thënë kryeministri i Britanisë, David Cameron.

Festime për ditëlindjen e Mbretëreshës do të ketë sot gjatë gjithë ditës.

Ditëlindja e saj zyrtare, ndërkaq, do të shënohet në muajin qershor, kur familja mbretërore planifikon të ftojë rreth 10,000 veta.

Elizabeth ka marrë fronin në moshën 25-vjeçare.

Në linjë për fron tani janë princi Charles, princi William, princi George dhe princesha Charlotte, e cila ka lindur në muajin maj të vitit të kaluar.

XS
SM
MD
LG