Ndërlidhjet

Gjeorgjia, Azerbajxhani dhe Turqia dakordohen për ushtrime të përbashkëta ushtarake


Ilustrim

Ministrat e Mbrojtjes së Gjeorgjisë, Azerbajxhanit dhe Turqisë janë takuar në qytetin Qabala në Azerbajxhan, për të diskutuar rreth ushtrimeve të përbashkëta ushtarake.

Pas takimit të djeshëm, ministri i Mbrojtjes i Azerbajxhanit, Zakir Gasanov, tha se vendet janë pajtuar që të mbajnë ushtrime të përbashkëta ushtarake, për t’i shtuar kapacitetet dhe gatishmërinë e trupave të tyre.

Nga ana tjetër, homologia nga Gjeorgjia, Tina Khidasheli, tha se qeveria e saj ka shprehur gatishmëri që disa nga këto ushtrime t’i ofrojë në Gjeorgji në vitin 2017 dhe se vendi do të bëhet gati për pranverën e vitit të ardhshëm që t’i organizojë ato.

Takimi vjen në kohën kur presidentët e Azerbajxhanit dhe Armenisë, bashkë me ndërmjetësuesit nga SHBA, Rusia dhe Franca, pritet të takohen sot në Vjenë, për të diskutuar për rajonin e trazuar të Nagorno – Karabakhut.

XS
SM
MD
LG