Ndërlidhjet

Shtëpia e Bardhë dënon ‘sulmet terroriste barbare” në Bagdad


Shtëpia e Bardhë

Shtëpia e Bardhë ka dënuar fuqishëm një varg sulmesh që goditën sot Bagdadin, të kryera nga grupi terrorist Shtetit Islamik, të cilat kishin për cak civilët.

“Këto sulme nga ISIL-i (Shteti Islamik) janë përkujtimi i fundit për rrezikun që ky grup paraqet për të gjithë irakianët, si dhe për rëndësinë që liderët irakianë nga të gjitha komunitetet të punojë bashkërisht kundër këtij armiku të përbashkët”, ka thënë në një prononcim zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Josh Earnest.

Së paku 54 vetë janë vrarë dhe më se 100 të tjerë janë plagosur sot nga një valë e sulmeve me bomba në kryeqytetin Bagdad në Irak, kanë thënë policia dhe zyrtarë shëndetësorë.

Sulmet kanë ndodhur në lagjet Al-Shaab, Al-Rashid dhe Sadr City, që janë të banuara me popullatë me shumicë shiite.

Grupi ekstremist, Shteti Islamik, e ka marrë përgjegjësinë për sulmin në Al-Shhab nëpërmjet një mesazhi të publikuar në një faqe të militantëve në Internet.

Nga sulmet me bomba gjatë javës së kaluar në Bagdad janë vrarë së paku 140 vetë dhe plagosur qindra të tjerë.

XS
SM
MD
LG