Ndërlidhjet

Siria fajëson fuqitë e huaja për sulmet vdekjeprurëse


Tartous, Siri, 23 maj 2016.

Qeveria e Sirisë ka thënë se Turqia, Katari dhe Arabia Saudite qëndrojnë prapa sulmeve vdekjeprurëse që kanë ndodhur të hënën në qytetet bregdetare Tartous dhe Xhableh.

Agjencia shtetërore e lajmeve Sana ka thënë se sulmet janë “përshkallëzim serioz” dhe kanë qëllim të pengojnë përpjekjet për paqe.

Media shtetërore ka thënë se së paku 78 njerëz janë vrarë, ndërsa një grup monitorues ka thënë se bëhet fjalë për më shumë se 145 të vrarë.

Grupi militant Shteti Islamik ka marrë përgjegjësinë për sulmet.

Dy qytetet, që ndodhen në bregdetin e Mesdheut, janë bastione të regjimit të presidentit sirian, Bashar al-Assad, dhe deri më tash kanë qenë të izoluara nga lufta civile.

XS
SM
MD
LG