Ndërlidhjet

Lieberman emërohet ministër i Mbrojtjes i Izraelit


Avigdor Lieberman

Ligjvënësi i ekstremit të djathtë, Avigdor Lieberman, është emëruar ministër i Mbrojtjes i Izraelit.

Lieberman ka reputacion për komente nxitëse dhe ka qëndrim agresiv ndaj palestienzëve.

Emërimi i tij vjen pasi ministri i deritashëm i Mbrojtjes, Moshe Yaalon, ka dhënë dorëheqje javën e kaluar, duke thënë se Izraeli “është marrë përsipër nga elemente të rrezikshme dhe ekstreme”.

Lieberman, i cili jeton në një vendbanim hebraik në Bregun e pushtuar Perëndimor, është zotuar se do të udhëheqë politika “të arsyeshme”.

XS
SM
MD
LG