Ndërlidhjet

G7 kërcënohet me sanksione të reja kundër Rusisë


Liderët e vendeve të G7-tës në samitin dyditësh në Japoni

Liderët e Grupit të shtatë fuqive ekonomike (G7) kanë tërhequr vërejtjen se “janë të gatshëm të ndërmarrin masa të mëtejshme kufizuese” kundër Rusisë, nëse ajo dështon t’i çlotësoj përkushtimet e saj sipas Marrëveshjes së Minskut, e cila synon përfundimin e konfliktit në pjesën lindore të Ukrainës.

“Sanksionet mund të ndalen”, kur Rusia ta implementoj në tërësi Marrëveshjen e Minskut dhe ta respektoj sovranitetin e Ukrainës, thanë sot liderët e Shteteve të Bashkuara, Kanadasë, Britanisë, Italisë, Gjermanisë, Francës dhe Japonisë, pas samitit dyditësh në Japoni.

Kremlini ka thënë se zgjerimi i sansioneve kundër Rusisë mund të ketë efekt negatiov në ekonominë globale.

XS
SM
MD
LG