Ndërlidhjet

Ban i zhgënjyer me mosdhënien e statusit special të OKB-së për CPJ-në


Ban Ki-moon

Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki-Moon, është shprehur thellë i zhgënjyer me vendimin e OKB-së që të mosj i mundësoj status special Komitetit për Mbojtjen e Gazetarëve (CPJ), ka thënë mbrëmë zëdhënësi i tij.

Zoti Ban “beson se ata bëjnë punë të vlefshme” dhe është “thellë i zhgënjyer” nga vendimi, me të cilin bllokohet qasja e CPJ-së në trupat e OKB-së, përfshirë Këshillin për të Drejtat e Njeriut me seli në Gjenevë, tha zëdhënësi, Farhan Haq.

Rusia, Pakistani dhe Azerbajxhani, ishin në mesin e 10 vendeve që e bllokuan procesin e dhënies së pëlqimit për CPJ-në

Në favor të kësaj mase votuan Shtetet e Bashkuara, Izraeli, Greqia, Guineja, Mauritania dhe Uruguaji.

Ambasadorja amerikane në OKB, Samantha Power, tha se Shtetet e Bashkuara do të bëjnë apel kundër këtij vendimi në Këshillin ekonomiko-social të Kombeve të Bashkuara.

XS
SM
MD
LG