Ndërlidhjet

Sarkisian iu lutet gjermaneve: Injoroni zemërimin e Erdoganit


Presidenti armen, Serzh Sarkisian

Presidenti armen, Serzh Sarkisian iu ka bërë thirrje ligjvënësve gjerman që të injorojnë paralajmërimet turke dhe ta miratojnë rezolutën parlamentare që vrasjen e armenëve nga Perandoria Osmane e njeh si gjenocid.

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan, ka thënë se miratimi i kësaj rezolute simbolike do të dëmtoj marrëdhëniet bilaterale.

“Nuk do të ishte e drejtë që gjenocidin ndaj armenëve të mos e quash gjenocid për shkak se kreu i një shteti thetër zemërohet për këtë punë”, i ka thënë Sarkisian gazetës gjermane, Bild.

Nesër, ligjvënësit gjermanë pritet ta miratojnë rezolutën e cila e pranon si gjenocid vrasjen e para një shekulli të pothuajse 1.5 milionë armenëve nga Perandoria Osmane.

Vrasja masive dhe deportimi i armenëve nga shumë historian dhe disa shtete konsiderohet zyrtarisht si gjenocid.

Turqia e kundërshton këtë vlerësim pasi ata thonë se numri i armenëve të vrarë është shumë më i vogël.

XS
SM
MD
LG