Ndërlidhjet

Avioni i EgyptAir: Hetuesit francezë kapin sinjalet e kutisë së zezë


Ilustrim

Hetuesit francezë kanë konfirmuar se një anije franceze ka marrë sinjale që janë lëshuar nga njëra kuti e zezë e avionit të linjës ajrore EgyptAir, i cili është rrëzuar në Detin Mesdhe në muajin maj.

Sinjalet janë kapur nga anija Laplace, e cila po bën kërkime në Mesdhe.

Në incidentin e 19 majit kanë humbur jetën të 66 personat që kanë qenë në bord.

Autoritetet duan të gjejnë kutitë e zeza, me të dhënat e regjistrimit, me qëllim që të përcaktojnë shkakun e rrëzimit të avionit.

Avioni ka qenë duke udhëtuar nga Parisi për në Kajro dhe është rrëzuar pak kohë pasi ka hyrë në hapësirën ajrore të Egjiptit.

XS
SM
MD
LG