Ndërlidhjet

Sot myslimanët e fillojnë agjerimin e Ramazanit


Ilustrim

Miliona myslimanë nëpër botë e kanë filluar agjerimin e muajit të Ramazanit.

Autoritetet në Arabi Saudite, vendi prej nga Islami e ka origjiniën, kanë njoftuar se hëna e re e Ramazanit është vënë re mbrëmjën e djeshme, dhe se muaji i Ramazanit fillon pikërisht aty.

Njoftime të ngjajshme janë bërë edhe në Indonezi, vendi më i populluar në botë me myslimanë, si dhe në Egjipt, Jordani, Katar, Afganistan dhe vende të tjera.

Myslimanët e përcjellin kalendarin hënor përmes një metodologjie të vëzhgimit të hënës dhe për këtë shkak disa shtete e fillojnë Ramazanin një ditë apo dy më vonë.

Agjerimi gjatë Ramazanit bëhet për qëllim që besimtarët të kujtohen për vuajtjet e atyre që konsiderohen me më pak fat në të mira materiale.

XS
SM
MD
LG