Ndërlidhjet

Kryeministri i Indisë takon sot Obamën


Kryeministri i Indisë, Narendra Modi.

Kryeministri i Indisë, Narendra Modi, ka arritur në Shtetet e Bashkuara për vizitë zyrtare.

Ai do të pritet sot nga presidenti Barack Obama në Shtëpinë e Bardhë.

Dy liderët pritet të diskutojnë një marrëveshje për mbrojtje, si dhe përparimin e investimeve të SHBA-së në sektorin e energjisë bërthamore të Indisë.

Modi do t’i drejtohet Kongresit amerikan më 8 qershor.

Kjo është vizita e katërt e tij në SHBA prejse është zgjedhur kryeministër në vitin 2014.

Pas SHBA-së, Modi do të udhëtojë për në Meksikë.

XS
SM
MD
LG