Ndërlidhjet

Merkel i kritikon liderët e Turqisë për reagimet ndaj votimit për gjenocid


Angela Merkel

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, mbrëmë i ka qortuar liderët e Turqisë për kritikat që u kanë bërë ligjvënësve gjermanë me rastin e miratimit të rezolutës, me të cilën masakra ndaj armenëve në vitin 1915 nga Perandoria Osmane, njihet si gjenocid.

Gjermania, po ashtu e ka ftuar të ngarkuarin me punë të Turqisë në Ministrinë e jashtme për të diskutuar për këtë çështje.

“Ligjvënësit në Dhomën e Ulët të Parlamentit të Gjermanisë janë zgjedhur në mënyrë të lirë pa përjashtim dhe akuzat dhe deklaratat që janë bërë nga pala turke janë të pakuptueshme”, tha Angela Merkel.

XS
SM
MD
LG