Ndërlidhjet

Rusi: Paraqitet aeroplani i ri që i konkurron Boeingut dhe Airbusit


Dmitry Medvedev duke folur para aeroplanit të ri rus MC-21

Korporata ruse, Irkut, e ka paraqitur modeline ri të aeroplanit të udhëtarëve, me të cilin Moska synon tu konkurroj liderëve të industrisë së aeroplanëve, Boeing dhe Airbus.

Aeroplani me një korridor, i tipit MC-21, që është i projektuar për 211 ulëse, është praqitur para publikut sot në fabrikën në qytetit Irkutsk në Siberi.

“Jam i sigurt se aeroplani MC-21 do ta gjej vendin e tij të merituar në tregun botëror”, tha kryeministri i Rusisë, Dmitry Medvedev, në këtë paraqitje, dhe ka shtuar se “Rusia duhet të mbetet në ligën më të lartë të prodhuesve të aviacionit”.

XS
SM
MD
LG