Ndërlidhjet

Rusi: Përgjigje ndaj hyrjes së anijes amerikane në Detin e Zi


Luftanija amerikane USS Porter

Ministria e jashtme e Rusisë thotë se Moska do të përgjigjet ndaj hyrjes së anijes së Marinës së Shteteve të Bashkuara në Detin e Zi. Por, nuk janë specifikuar masat eventuale që do të mund të ndërmerren.

Luftanija amerikane, USS Porter, më 6 qershor ka hyrë në Detin e Zi gjatë vendosjes rutinore, ka njoftuar Marina e Shteteve të Bashkuara.

“Kuptohet, kjo nuk ka ndodhur me lejimin tonë dhe padyshim kjo do të çoj në masa të përgjegjjes”, tha zyrtari i lartë i Ministrisë së jashtme ruse, Andrei Kelin.

Mëtutje, ai ka thënë se lëvizjet e tilla kanë për qëllim t’i ngrisin tensionet para samitit të NATO-s në Poloni, muajin e ardhshëm, dhe “është tregim i forcës”.

XS
SM
MD
LG