Ndërlidhjet

Beograd: Protestë kundër projektit të EBA


Protesta në Serbi me sloganin: 'Mos e mbysni Beogradin'

Mijëra serbë kanë protestuar mbrëmë në Beograd kundër shkatërrimeve në një zonë të njohur të qytetit e cila është përzgjedhur për një projekt të financuar nga Emiratet e Bashkuara Arabe.

Protestuesit kanë kërkuar që kryetari i Beogradit, Sinisha Mali të dorëhiqet dhe ndëshkimin e atyre që vendosen të shkatërrojnë shtëpi gjatë një nate prilli.

Shkatërrimet e 24 prillit në Savamala, zonën e artit dhe jetës së natës u kryen nga persona të panjohur me maska.

Disa protestuesë kishin vendosur maska të ngjajshme për të tallur shkatërruesit e objekteve në Savamala, derisa në panot që protestuesit i mbanin shkruante, “Maskat kanë rënë, kur do të bie qeveria?” apo edhe “Beogradi është qyteti jonë”.

Kryeministri i zgjedhur, Aleksandar Vuciq e ka quajtur protestën një cirk i organizuar nga partitë opozitare.

Kryetari i Beogradit, një aleat i Vuciqit, ka luajtur rol të rëndësishëm në marrëveshjen prej 3 miliardë dollarëve me investorët e Emirateve të Bashkuara Arabe për të ndërtuar objekte në stilin e Dubait si dhe objekte banimi në zonën afër Lumit Sava.

Kritikët thonë se projekti është i papërshtatshëm për Beogradin, ndërsa kanë dyshime edhe për korrupsion.

XS
SM
MD
LG