Ndërlidhjet

Katër batalione të NATO-s do të vendosen në Baltik dhe Poloni


Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se aleanca ushtarake do të pajtohet këtë javë për dërgimin e katër batalioneve shumëkombëshe në Poloni dhe në shtetet e Baltikut, me qëllim forcimin e mbrojtjes së tyre.

Stoltenberg tha se planet e reja do të miratohen zyrtarisht në një takim të ministrave të mbrojtjes të NATO-s, i cili nis të martën në Bruksel.

“NATO ka ndërmarrë veprime të fuqishme për të mbrojtur vendet tona dhe për t’i kontribuar stabilitetit. Por, sfidat vazhdojnë, andaj duhet të përgatitemi për ngarkesa më të gjata”, tha Stoltenberg.

Ai tha se batalionet do të vendosen me rotacion.

Vendet lindore të NATO-s, Estonia, Letonia, Lituania dhe Polonia kanë thënë se ndjehen të kërcënuara nga Rusia, pasi kjo e fundit ka aneksuar në mënyrë të paligjshme gadishullin ukrainas të Krimesë, në vitin 2014, dhe mbështet separatistët në lindje të Ukrainës.

Zyrtarë të NATO-s thanë se rreth 4,000 trupa do të jenë të përfshira në batalionet e reja.

XS
SM
MD
LG