Ndërlidhjet

Obama insiston në kontrollimin e armëve edhe në Florida


Presidenti amerikan, Barack Obama dhe zëvendësi i tij, Joe Biden vendosin lule te vendi ku krye sulmi më 11 qershor

Presidenti amerikan, Barack Obama, ka thënë se terrorizmi do të ndalet brenda dhe jashtë SHBA-ve, derisa ka vlerësuar se politika amerikane e ka bërë shumë të lehtë që njerëz me çrregullime të blejnë armë zjarri të fuqishme.

Obama i ka bërë këto komente më 16 qershor në Orlando të Floridas, pasi është takuar me persona që i mbijetuan sulmit në një lokal nate për homoseksualë dhe familjarët e 49 viktimave.

Sulmuesi Omar Mateen, kishte deklaruar besnikëri për grupin militant, Shteti Islamik, derisa e kryente sulmin më 11 qershor.

Sulmi, ku është përdorur armë gjysmëautomatike, ka rikthyer thirrjet publike për ligje që kontrollojnë shitjen e armëve.

Obama ka thënë se ligjvënësit amerikanë duhet “të shfrytëzojnë rastin dhe të miratojnë ligjin për kontrollimin e armëve”.

Ai ka thënë se derisa ushtria dhe shërbimet e inteligjencës do t’i luftojnë grupet ekstremiste, qeveria nuk mund të kap çdo “person të çmendur”.

“Fatkeqësisht politika jonë e ka bërë shumë të lehtë për një terrorist apo thjeshtë një person me çrregullime...që të blej armë jashtëzakonisht të fuqishme, dhe se ata mund ta bëjnë këtë në mënyrë ligjore”, ka thënë Obama.

XS
SM
MD
LG